برای اینکه بدانیم مناسب‌ترین بازی فکری با توجه به سن و جنسیت کودک کدام است، لازم است اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهیم. بازی کردن به عنوان یکی از مهم‌ترین مراحل رشد جسمی و ذهنی زندگی کودکان شناخته می‌شود.

در حال حاضر یکی از مناسب‌ترین بازی‌هایی که برای بچه‌ها کارایی دارد، بازی فکری و آموزشی است. امروزه با توجه به اینکه لازم است بچه‌ها را از کامپیوتر و کنسول‌های بازی دور کنیم، استفاده از بازی‌های فکری و آموزشی مناسب هر رده سنی توصیه می‌شود.

برخی از بهترین بازی فکری برای دختر بچه‌ها و بهترین بازی فکری آموزشی برای پسر بچه‌ها در مراکز آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با کمک بازی‌های فکری، مهارت‌ها و خلاقیت کودکان افزایش پیدا می‌کند و به عنوان بهترین جایگزین بازی‌های کامپیوتری و تبلت شناخته می‌شوند.

در این مبحث درصدد پرداختن به این موضوع هستیم که در انتخاب و خرید بازی‌های فکری به چه نکاتی باید توجه کنیم. در ادامه ما را همراهی نمایید.

خانه سازی یک اسباب بازی هوشی مناسب برای دخترها و پسربچه ها

چرا خرید اسباب بازی فکری و آموزشی مفید است؟

مهم‌ترین نکته در خرید اسباب بازی فکری و آموزشی که باید مدنظر قرار دهیم این است که مناسب‌ترین بازی فکری با توجه به سن و جنسیت کودک ما کدام است و سپس با توجه به آن اقدام به خرید کنیم.

بچه‌ها از طریق بازی مهارت‌های مهم را یاد می‌گیرند و با تکرار آن‌ها به توانایی‌های خود اطمینان پیدا می‌کنند و به دنبال کشف چیزهای جدید می‌روند. در انتخاب بهترین بازی فکری آموزشی برای پسر بچه‌ها و خرید بهترین بازی فکری برای دختر بچه‌ها باید توجه کرد که بازی موردنظر خلاقیت و تمرکز کودکان را افزایش دهد.

با کمک بازی فکری کودکان می‌توانند حل مسئله گروهی را بیاموزند و ارتباطات سالم برقرار کنند. هر چه بازی با رده سنی کودکان تناسب بیشتری داشته باشد، بالطبع جذابیت بیشتری برای آن‌ها دارد و مهارت‌های گوناگونی را به کودکان می‌آموزد.

انجام دادن بازی‌های فکری باعث افزایش روحیه در کودکان می‌شود و با آزاد شدن دوپامین، احساس شادی و نشاط فراوانی در کودک ایجاد می‌کنند. از مهم‌ترین نکته در خرید اسباب بازی فکری و آموزشی این است که باید توجه شود از انتخاب بازی‌های استرس‌زا خودداری نمود.

انواع مختلف بازی‌های فکری

هنگام خرید بازی‌های فکری می‌توان با مشاهده عکس انواع اسباب بازی فکری و آموزشی و کاربرد آن‌ها، یکی از مناسب‌ترین مدل‌ها را انتخاب کرد. در این بخش انواع بازی‌های فکری را معرفی می‌کنیم:

بازی‌ فکری معمایی

در بازی فکری معمایی و رازآلود همه چیز بر مبنای معما و سوال پیش می‌رود و بازیکن باید سعی کند معما را حل کند. در این‌گونه بازی‌ها باید از هوش و قدرت تمرکز استفاده کرد و با کمک سرنخ‌ها به پاسخ صحیح رسید. بازی معمایی علاوه‌بر افزایش دقت بازیکن، دانش و آگاهی او را نیز افزایش می‌دهد.

بازی تخته‌ای

بازی‌های تخته‌ای یا گروهی به عنوان بازی‌های سنتی فکری شناخته می‌شوند که از قدیم در بین افراد مرسوم بوده است. از معروف‌ترین بازی‌‌های تخته‌ای منچ، شطرنج و تخته نرد هستند. از آنجا که مهره‌های بازی را روی سطح چوبی می‌چینند، به بازی‌های تخته‌ای معروف شده‌اند.

معرفی مشهورترین بازی‌های فکری کودکان

دوره کودکی مهم‌ترین دوره برای تقویت مهارت‌های ذهنی کودکان است. به وسیله بازی‌های فکری می‌توان دقت، هوش و تمرکز کودکان را تقویت کرد و با انجام فعالیت‌های مهیج، توانایی‌های او را افزایش داد. در این بخش به معرفی چندین بازی فکری معروف می‌پردازیم:

بازی سازه‌ای

این بازی به عنوان بهترین بازی فکری برای دختر بچه‌ها و بهترین بازی فکری آموزشی برای پسر بچه‌ها شناخته می‌شود. با وجود اینکه این بازی قدیمی است، اما هنوز هم طرفداران زیادی دارد. در این بازی‌ها چندین قطعه در رنگ‌های متنوع را در اختیار کودک قرار می‌دهند و او با خلاقیت خود اشکال مختلفی می‌سازد.

پازل ها معروف ترین اسباب بازی های فکری برای کودکان و بزرگسالان هستند

پازل

برای اینکه بدانیم مناسب‌ترین بازی فکری با توجه به سن و جنسیت کودک کدام است، یکی از گزینه‌های محبوب پازل است. پازل به عنوان یک بازی فکری آموزشی شناخته می‌شود که به وسیله آن بین دست‌ها و چشم‌های کودک هماهنگی ایجاد می‌شود.

از طریق کامل کردن پازل، اعتماد به نفس کودک تقویت می‌شود و با قدرت استدلال خود می‌تواند آن را به بهترین شکل تکمیل کند. عموما توصیه می‌شود کودکان را از سن پایین با پازل آشنا کنند تا بتوانند مهارت‌ها و قدرت تمرکز خود را تقویت نمایند.

جمع‌بندی

برای اینکه والدین بتوانند کودکان را سرگرم کنند، باید بدانند مناسب‌ترین بازی فکری با توجه به سن و جنسیت کودک کدام است و سپس به خرید آن بپردازند. برخی بازی‌های فکری فارغ از جنسیت برای همه بچه‌ها کاربرد دارند و برخی دیگر به دو دسته دخترانه و پسرانه تقسیم می‌شوند.

برای خرید بهترین بازی فکری برای دختر بچه‌ها و بهترین بازی فکری آموزشی برای پسر بچه‌ها باید نسبت به نیازها و روحیات آن‌ها شناخت کافی پیدا کنیم. بازی‌های فکری انواع مختلفی دارند که بازی‌های معمایی، کارتی، فکری آموزشی، حافظه و تست هوش و بازی‌ تخته‌ای از این دسته هستند. فروشگاه آنلاین اسباب بازی کودک پلاس، تنوع بی نظیری از بازی های فکری، هوشی، آموزشی و سرگرمی را در کنار یکدیگر فراهم کرده است. شما میتوانید برای بررسی دقیق تر این بازی های به سایت کودک پلاس و قسمت بازی های فکری و آموزشی مراجعه کنید.

ارسال نظر