معرفی و مقایسه ماشین کنترلی حرفه ای و ماشین کنترلی اسباب بازی

معرفی و مقایسه ماشین کنترلی حرفه ای و ماشین کنترلی اسباب بازی
دنیای ماشین های کنترلی متنوع تر از حد تصور همه ماست، چرا که علی رغم تصور عموم، این ماشین ها فقط برای سرگرم کردن کودکان نیستند، بلکه بسیاری از آنها قابلیتهای منحصر به فردی در حد ماشین های دنیای واقعی دارند.

ماشین‌های اسباب‌بازی‌ کنترلی در طرح‌ها و قابلیت‌های مختلف و در تنوع وسیعی در بازار موجود هستند. علی رغم تصور عموم افراد که ماشین‌های کنترل از راه دور را فقط به عنوان ابزاری برای سرگرم کردن و اسباب بازی کودک می‌دانند، این ماشین‌ها معمولا در طیف وسیعی از مدل‌های متنوعی تولید می‌شوند و از نظر سطح مهارت نیز به سطوح مختلفی تقسیم می‌شوند.

پس سطح مهارت یکی از ملاک‌های مهم در تقسیم بندی این ماشین‌هاست و طبق این معیار، ماشین‌های کنترل از راه دور اسباب بازی به دو دسته مهم ماشین کنترلی مبتدی و ماشین کنترلی حرفه‌ای تقسیم می‌شوند. در این مقاله سعی بر آن داریم تا به صورت مفصل درباره انواع ماشین کنترلی مبتدی و حرفه‌ای، ویژگی‌ها و قابلیت‌های هر کدام صحبت کنیم. زیرا هر کدام از این ماشین‌ها قابلیت‌ها و عملرکردهای متفاوتی دارند که شاید اصلا جور کار فرزند شما نباشد و هزینه بیهوده برای خرید آن صرف کنید.

انواع ماشین کنترلی

ماشین‌های کنترلی از نظر سطح مهارت به دو دسته تقسیم می‌شوند:

ماشین کنترلی اسباب بازی (سطح مبتدی):

این ماشین‌ها طبیعتا بیشتر جنبه سرگرمی دارند و برای افراد مبتدی و کودکان هستند. این‌ماشین‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

ماشین کنترلی حرفه ای(مناسب بزرگسالان):

این ماشین‌ها معمولا مناسب گروه سنی بالای 8 سال هستند، در صورتی که فرزند شما زیر 8 سال است، حتما به راهنمای سن روی جعبه اسباب بازی توجه کنید. ماشین‌های کنترلی حرفه‌ای به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

نوع ماشین منبع انرژی قابلیت ها رده سنی بدنه موتور ریموت کنترل
حرفه ای

سوخت

الکتریکی

حرکت در سطوح ناهموار، سرعت بالا، مناسب مسابقات سرعتی حرفه ای بالای 8 سال، بزرگسال مقاوم، محکم، کربن کاری شده قدرتمند و قوی فرکانس بالا
اسباب بازی الکتریکی فقط جنبه اسباب بازی و سرگرم کردن کودکان.  نهایت تا 10 سال عموما از جنس پلاستیک در حد مبتدی فرکانس پایین

ویژگی های ماشین کنترلی حرفه ای

خب از نام آن مشخص است که این ماشین‌ها برای کاربران و بازیکنان حرفه‌ای طراحی شده‌اند؛ پس اگر صرفا به دنبال یک ماشین کنترلی اسباب بازی برای سرگرمی فرزند زیر 8 سال خود هستید، این ماشین‌ها را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم؛ چرا که قابلیت‌ها و کاربردهای تخصصی آنها بیشتر از سطح انتظار شماست و در واقع هزینه‌‌ اضافی بالای را صرف قابلیت‌هایی کرده‌اید که ممکن است فرزند شما به آن نیازی نداشته باشد و حتی نتواند به درستی با آن کار کند؛ بنابراین خرید یک ماشین کنترلی مبتدی برای او کافیست!
در ادامه تصویر کنترلر یک ماشین کنترلی حرفه ای را میبینید:

ماشین کنترلی حرفه ای ریموتی با آپشنهای مختلف دارد

سرورهای قدرتمند، موتور فوق قوی، بدنه مقاوم (معمولا بدنه آنها کربن کاری شده است)، ریموت کنترل پیشرفته، باطری قدرتمند، سرعت کنترل عالی و غیره جزو مشخصه های ماشین های کنترلی حرفه ای هستند. نکته مهم اینکه همانطور که از نام این ماشین‌ها مشخص است، فقط جنبه سرگرمی و اسباب بازی ندارند، بلکه آنها برای فعالیت‌های پیچیده‌تری مثل صخره نوردی، خاک نوردی و انواع مسابقات طراحی شده‌اند. پس اکثر آنها معمولا برای گروه سنی بالای 8 سال و افراد حرفه‌ای مناسب هستند. البته برخی از این ماشین‌ها برای گروه سنی زیر هشت سال نیز طراحی شده‌اند که قبل از خرید حتما باید به راهنمای سن روی جعبه محصول دقت کنید.

همه چیز در مورد ماشین کنترلی اسباب بازی

انواع ماشین کنترلی حرفه‌ای از منظر منبع تامین انرژی

ماشین های کنترلی حرفه ای از نظر معیار منبع تامین انرژی به دو دسته سوختی و الکتریکی تقسیم می‌شوند.

نمونه ای از ماشین های سوختی را می بینید که مناسب با تجربه ها هست

ماشین های کنترلی حرفه‌ای سوختی

ماشین‌هایی که با سوخت کار می‌کنند عبارت‌اند از: ماشین کنترلی بنزینی و ماشین کنترلی نیترو.

ماشین های کنترلی حرفه‌ای الکترونیکی

با باتری های لیتیوم یونی و موتورهای الکتریکی کار می‌کنند.

انواع ماشین کنترلی حرفه‌ای از منظر کاربرد

دسته بندی ماشین کنترلی حرفه‌ای از نظر نوع کاربرد نیز به دو دسته ماشین کنترلی حرفه ای آفرود و ماشین کنترلی حرفه ای آنرود تقسیم می‌شوند.

1- ماشین کنترلی آفرود

همانطور که از نام این ماشین‌ها مشخص است، برای آفرود و طی کردن مسافت‌های ناهموار طراحی شده‌اند. تکنولوژی جدید نسل جدیدی از ماشین‌های کنترلی را طراحی کرده که مناسب طی کردن مناطقی مثل جاده‌ها و سطوح سخت، کوهستان و صخره‌ها هستند. پس اگر اهل طبیعت گردی و ماجراجویی‌ در دل طبیعت هستید و به دنبال یک ماشین کنترلی برای رانندگی در زمین‌های شنی، کوهستانی و صخره‌ای هستید، ماشین‌های آفرود را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

ماشین کنترلی تراکی یا ماشین کنترلی مانستر تراک

ماشین کنترلی تراکی و ماشین کنترلی مانستر تراک زیر مجموعه ماشین های آفرودی قرار می گیرند. تراکی‌ها در مقایسه با باگی‌ها دارای ارتفاع شاسی و فاصله بیشتر کف تا زمین هستند. پس از انجایی که شاسی انها بلند است، می‌‌توانند انواع مسیرها (چه صاف و چه ناهموار) را پیمایش کنند. ماشین کنترلی تراکی در بین افرادی که علاقه به دریفت دارند، بسیار محبوب است. تصویری که در ادامه میبینید مربوط به یک ماشین کنترلی آفرودی است از برند مطرح شینلیهونگ که قابلیت حرکت تا سرعت 28 کیلومتر بر ساعت را دارد.

 ماشین آفرود کنترلی سرعتی 28 کیلومتر بدون شک جزوپرفروشترین ماشین های بازار است

طبیعتا این ماشین‌ها به دلیل حرکت در مکان‌های صعب العبور، باید مقاوم‌تر و قوی‌تر باشند. برای مثال تایرهای ماشین کنترلی آفرود برای پیمودن صخره‌ها و سطوح سنگلاخی باید در بزرگتر از دیگر ماشین‌ها باشند، همچنین در برابر سایش و پارگی قوی‌تر و محکم‌تر باشند. این ماشین‌ها قابلیت کنترل و هدایت در مناطق دوردست را دارند؛ پس ریموت کنترل آنها معمولا با فرکانس بالا (2.4 گیگاهرتز) است؛ یعنی شما قادر هستید که ماشین خود را تا فاصله صد متری از دور هدایت کنید. منبع تغذیه این ماشین‌ها سوختی یا الکتریکی است.

کراولر و یا خزنده‌ها

ماشین های کراولر نمونه دیگری از ماشین های کنترلی آفرودی به حساب می آیند. این ماشین ها معمولا برای صخره نوری و طی کردن مسیرهای سخت سنگی مناسب هستند.

باگی‌ها

این ماشین‌ها قابلیت حرکت به صورت آفرود و هم آنرود رادارند. اگرچه کاربرد اصلی آنها، مسابقه است، اما می‌توان برای سرگرمی نیز از آنها استفاده کرد.

2- ماشین کنترلی آنرود

این ماشین‌های کنترلی حرفه‌ای مناسب پیمایش در سطوح صاف و همواری مثل جاده، پارکینگ ساختمان‌ها، آسفالت و سنگ‌‌فرش مناسب هستند. آنرودها سرعت بیشتری از آفرودها دارند و از آنجایی که کمک فنرهای این ماشین‌ها ضعیف‌تر است، قدرت و توان کمتری نسبت به ماشین‌های آفرود دارند. پس اگر به دنبال یک ماشین برای پیمایش صخره و کوه‌نوردی هستید، آنرودها را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم؛ چرا که این ماشین‌ها توان پیمایش مسافت‌های ناهموار را ندارند! ماشین کنترلی سرعتی دریفت جزو بهترین ماشین های کنترلی آنرود در بازار است و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. تصویری که در ادامه میبینید مربوط به ماشین کنترلی متعلق به برند مای تویز است که سرعت بالایی داشته و مناسب برای دریفت کشیدن و بازی در سطوح صاف می باشد.

ماشین کنترلی سرعتی دریفت جزو بهترین ماشین های کنترلی آنرود

ماشین های کنترلی آنرود هم مثل ماشین های کنترلی آفرودی نمونه های معروف و پر طرفداری از باگی ها و تراک ها را دارند که دارای ارتفاع کمتری هستند و مناسب برای سطوح صاف می باشند.

ویژگی های ماشین های کنترلی اسباب بازی (مبتدی)

خب این ماشین‌ها بیشتر جنبه اسباب بازی و سرگرم کردن کودکان زیر 8 سال را دارند. بدنه آنها خیلی قوی نیست و حتی گاهی با بدنه دیگر ماشین‌های اسباب بازی موجود در بازار تفاوت چندانی ندارد. عملکردهای خاصی جز حرکت روی سطوح صاف ندارند.

ریموت کنترل این ماشین‌ها نیز معمولا ساده است و قابلیت خاصی جز عقب، جلو و حرکت به طرفین ندارد. لازم به ذکر است که در تولید این ماشین‌ها بر خلاف ماشین‌های کنترلی حرفه‌ای، جزئیات رعایت شده است. یعنی این ماشین‌ها از نظر ظاهری شباهت بیشتری به ماشین‌های واقعی دارند و در اکثر مواقع جزئیات ریز نیز در آنها رعایت شده است.

 ریموت ماشین کنترلی آفرودی برد طولانی را کنترل میکند
نمونه ای از ماشین های کنترلی چرخ غلطکی را می بینیم.

هدف اصلی تولید ماشینهای کنترلی اسباب بازی (سطح مبتدی) ایجاد بازی و سرگرمی برای کودکان و یا جنبه تزئینی است (کلکسیون ماشین اسباب بازی).

انواع ماشین کنترلی اسباب بازی:

1-ماشین های راهسازی و ساختمان سازی

مانند لیفتراک، بیل مکانیکی، کامیون و جرثقیل کنترلی می باشند.

جرثقیل کنترلی مناسب برای کودکان
جرثقیل کنترلی کرن با سیم به کنترلر خود وصل است.

همه کودکان شیفته بازی‌های مربوط به مشاغل هستند و برای بازی نقش مشاغلی مثل معدن، راهسازی و ساختمان سازی، نیازمند ماشین‌های مخصوص مشاغل مروبطه هستند.

2-ماشین های کنترلی موزیکال چراغ دار

معروف ترین آنها ماشین دیوانه کنترلی یا همان کریزی کار است.

3-ماشین کنترلی چرخ غلطکی

4-ماشین های کنترلی تبدیل شونده

ماشین های تبدیل شونده یا همان ترانسفورمر در نمونه ها و سایز های مختلفی تولید می شوند که برخی از آنها باطری خور، برخی دیگر دستی و برخی نیز کنترلی می باشند. تبدیل شونده های کنترلی به وسیله ریموت کنترل خود هدایت می شوند و قابلیت تبدیل شدن از ماشین به ربات را دارند.

5- ماشین های کنترلی مکانیسم دار

مانند:

  • دود کن

منظور از ماشین های دود کن، محصولاتی است که به وسیله تولید بخار آب در پشت اگزوز خود، دود تولید می کنند. که این بخار آب خطر ناک نبوده و مشکلی برای کودکان بوجود نمی آورد.

شما می توانید فیلم یکی از ماشین های دود کن موجود در فروشگاه کودک پلاس را در ادامه ببینید .

 • آب پاش
 • حباب ساز
 • درب بازشو

برای دیدن یک نمونه از جذاب ترین ماشین های کنترلی درب بازشو کلیک کنید.

طرح های ماشین کنترلی اسباب بازی

مانند:

 • ماشین هایی که بر اساس نمونه واقعی ساخته می شوند

مانند: ماشین بی ام و یا بنز یا حتی ماشین های ایرانی مثل 206 و نیسان

 • ماشین هایی که با طرح قهرمانان ساخته می شوند

ماشین کنترلی با طرح بتمن مانند ماشین های کنترلی با طرح بتمن و مک کوئین و سایر قهرمانان مطرح

 • ماشین هایی که بر اساس ماشین های پلیس و آتش نشان و ... ساخته می شوند

از دیگر ماشین های کنترلی که در این دسته قرار میگیرند میتوان به ماشین های راهسازی کنترلی نیز اشاره کرد.

از قابلیت‌های مهم ماشین‌هایی مثل پلیس و آتش نشان می‌توان به چراغ چشمک زن و آژیر اشاره کرد.

 • ماشین اسباب بازی کنترلی سرعتی و مسابقه ای

این ماشین‌ها معمولا سرگرم کردن و بازی کودکان هستند، برخی از آنها قابلیت مسابقه دادن را دارند؛ اما نه مسابقات حرفه‌ای، بیشتر جنبه مسابقات ماشین کودکانه را دارند. برخی از این ماشین‌ها کپی برابر اصل ماشین‌های دنیای واقعی را دارند و تمام جزئیات در آنها رعایت شده است. برخی از قابلیت‌های ماشین‌های کنترلی پرسرعت عبارت‌اند از: دریفت، تیک آف و دور درجا.

 • ماشین های کنترلی اسباب بازی بر اساس کنترلر یا ریموت

1- ماشین کنترلی سیمی

در بالا می توانید عکس یکی از محصولات کنترلی سیمی یعنی جرثقیل کنترلی CRANE را ببینید.

2- ماشین کنترل از راه دور
 • ماشین های کنترلی فرمانی که خود زیر دسته ماشین های کنترلی از راه دور هستند.

برای دیدن یک نمونه از پر فروش ترین ماشین های کنترلی فرمانی کلیک کنید.

نتیجه گیری:

در نهایت، ماشین های کنترلی حرفه ای و ماشین های کنترلی اسباب بازی هر دو نقش خود را در دنیای ماشین های کنترلی بازی می کنند. ماشین های کنترلی حرفه ای، با قابلیت های پیشرفته تر، سرعت بیشتر و ساختار محکم تر، برای کسانی که به دنبال یک تجربه واقعی تر هستند، انتخاب مناسبی هستند. از سوی دیگر، ماشین های کنترلی اسباب بازی، با قیمت پایین تر و کاربردی ساده تر، برای کودکان و مبتدیان عالی هستند.

با این حال، انتخاب بین این دو نوع ماشین کنترلی بستگی به نیازها و ترجیحات شما دارد. توصیه همکاران ما در کودک پلاس این است که با توجه به سن، توانایی و مهارت خود از بین ماشین های کنترلی حرفه ای یا اسباب بازی انتخاب کنید. انتخاب ماشین های کنترلی حرفه ای برای کودکان انتخابی اشتباه است که می تواند خطرناک بوده و هزینه زیادی به شما وارد کند.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)