راهنمای خرید و معرفی ماشین های کنترلی الکتریکی

راهنمای خرید و معرفی ماشین های کنترلی الکتریکی
ماشین های کنترلی الکتریکی از نظر نوع موتور به دو نوع براش و براشلس تقسیم می شوند. موتورهای براشلس، فرسایش کمتر و قدرت بیشتری دارند. محرک ماشین های کنترلی، باتری است که باتری های مورد استفاده در آنها نیز به چند دسته تقسیم می شود.

آرسی ها سرگرمی مهیج برای افراد هستند. کسی نیست که شیفته ماشین کنترلی شارژی لامبورگینی نباشد. ماشین های کنترل از راه دور در اشکال مختلف موجود هستند، آنها به طور کلی از نظر نوع سوخت، به سه دسته اصلی ماشین های نیترو، ماشین های الکتریکی و احتراقی تقسیم می شوند. هر کدام از این سه دسته، برای عملکرد خاصی طراحی شده و نقاط قوت و ضعف خود را دارند. مبتدی ها و افرادی که به تازگی وارد دنیای آرسی شده‌ اند و یا شرکت کنندگان مسابقات ماشین کنترلی، معمولا ماشین های الکتریکی را انتخاب می‌ کنند. زیرا استفاده و نگهداری از آنها ساده است. از آنجایی که انواع ماشین و موتور کنترلی اسباب بازی، برای اکثر افراد جذاب هستند، در این مقاله سعی قصد داریم تا درباره انواع ماشین کنترلی باطری خور و ماشین کنترلی باتری شارژی صحبت کنیم. در پایان نیز بهترین ماشین کنترلی الکتریکی موجود در بازار ایران را بررسی می‌ کنیم.

ماشین کنترلی باطری خور یا الکتریکی چیست؟

خب همانطور که از نام این ماشین‌ها مشخص است، موتور آنها الکتریکی است. به عبارتی ساده‌تر، موتورهای الکتریکی RC با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی کار می کنند که برای چرخش روتور موتور استفاده می شود. اصل اساسی کار بر اساس تعامل بین میدان های مغناطیسی است که توسط جریان الکتریکی از طریق سیم های موتور ایجاد می شود.

یک موتور الکتریکی RC معمولاً از یک روتور، یک استاتور و مجموعه ای از آهنرباها تشکیل شده است. استاتور قسمت ثابت موتور است و شامل یک سری سیم پیچ های مسی است که به دور یک هسته مرکزی پیچیده شده اند. روتور قسمت دوار موتور است و از یک شفت و یک سری آهنرباهای دائمی تشکیل شده است.

انواع موتور ماشین های کنترلی الکتریکی

موتورهای الکتریکی RC به دو دسته براش (برس دار) یا براشلس (بدون جاروبک) تقسیم می شوند. موتورهای براش از برس های کربنی برای انتقال جریان به روتور استفاده می کنند. در حالی که موتورهای براشلس از یک کنترل کننده الکترونیکی برای مدیریت جریان به استاتور استفاده می کنند. موتورهای براشلس معمولاً کارآمدتر و بادوام تر از موتورهای براش هستند و در صنعت سرگرمی های RC محبوبیت فزاینده ای پیدا کرده اند.

بهترین ماشین کنترلی الکتریکی و باتری های آنها را بشناسیم

به طور کلی، موتورهای الکتریکی RC یک جزء کلیدی در عملکرد وسایل نقلیه کنترل از راه دور هستند و قدرت و سرعتی را ارائه می دهند که عملکرد این ماشین ها را تضمین می کند.

مزایا و معایب موتورهای براشلس در مقایسه با موتورهای براش در ماشین کنترلی باتری شارژی

مزایا:

  • موتورهای براشلس به طور قابل ملاحظه ای سریعتر از موتورهای براش هستند. به عنوان مثال، ماشین های کنترلی الکتریکی با موتور براش حداکثر سرعت 35-45 کیلومتر در ساعت دارند، در حالی که ماشین های کنترلی با موتور براشلس معمولاً بسته به مدلشان، حداکثر سرعت 60-100 کیلومتر در ساعت دارند.
  • موتورهای براشلس کارایی و عمر باتری بیشتری دارند.
  • موتورهای براشلس عمر بالاتری دارند.
  • اصطحکاک کمتر
  • موتورهای براشلس معمولا با باتری های LIPO کار می کنند. این باتری ها قدرت بیشتر و زمان بازی بیشتری را ارائه می دهند.

معایب:

  • ماشین های مجهز به موتور براشلس به طور قابل توجهی گرانتر از وسایل نقلیه برقی برس دار هستند. اگرچه قیمت بالای آنها به دلیل فناوری براشلس نیست. زیرا وسایل نقلیه براشلس معمولاً با باتری های LIPO (که دوام بیشتری دارد) و برخی از اجزای ارتقا یافته دیگر عرضه می شوند.
  • ماشین های مجهز به موتور براشلس ممکن است برای رانندگان جوان (مثلاً 10 سال یا کمتر) خیلی سریع باشند و معمولاً یک ماشین کنترلی مجهز به موتور براش برای رانندگان جوان‌تر مناسب‌تر است.

باتری ماشین کنترلی

باتری ماشین کنترلی، قلب و روح ماشین RC شما است که انرژی الکتریکی لازم را برای تغذیه موتور و کنترل حرکات آن فراهم می کند. این به عنوان منبع اصلی قدرتی عمل می کند که ماشین RC شما را به جلو می راند و به شما امکان می دهد مسابقه دهید، دریفت کنید یا به راحتی سطوح ناهموار و چالش برانگیز را فتح کنید.

وقتی صحبت از خودروهای RC به میان می آید، توجه به قدرت باتری یک امر بدیهی است. با این حال، نوع خاصی از باتری مورد نیاز به مدل و استفاده مورد نظر خودرو بستگی دارد، زیرا مدل‌های مختلف سطوح مختلفی از قابلیت‌های عملکردی را ارائه می‌دهند. در اینجا متداول ترین باتری های به کار رفته در ماشین های آرسی را به شما معرفی می کنیم.

انواع باتری در ماشین های کنترلی

انواع مختلفی از باتری های ماشین RC موجود است که هر کدام ویژگی ها و قابلیت های عملکردی خاص خود را دارند. رایج ترین انواع آن عبارتند از باتری های قلیایی، LiPo (لیتیوم پلیمر) و نیکل کادمیوم.

  1. باتری های قلیایی: باتری های قلیایی همان باتری های قلمی معمولی ای هستند که در اکثر وسایل روزمره از آنها استفاده می کنیم. این باتری ها در اندازه های کوچک، یافت می شوند و قابل شارژ نیستند! یکی از ویژگی‌های قابل توجه باتری‌های قلیایی، توانایی آن‌ها در ارائه قدرت طولانی‌مدت است. آنها همچنین دارای ولتاژ خروجی بالاتری نسبت به انواع دیگر باتری ها هستند که آنها را برای تامین انرژی دستگاه هایی با نیاز انرژی بالا ایده آل می کند.
  2. باتری های لیتیوم پلیمر LiPo: باتری لیتیوم یون پلیمر (LiPo) یک باتری قابل شارژ با چگالی انرژی بالاتر نسبت به سایر باتری هاست. باتری‌های LiPoطول عمر کمتری نسبت به باتری‌های NiMH (نیکل) دارند و برای اطمینان از شارژ صحیح، به شارژر هوشمند نیاز دارند.
  3. باتری نیکل کادمیوم (NiCd): نوعی باتری قابل شارژ است که از نیکل و کادمیوم به عنوان اجزای اصلی آن استفاده می کند. باتری‌های NiCd به خاطر چگالی انرژی بسیار بالا، عمر چرخه طولانی و نرخ خود تخلیه پایین معروف هستند. متأسفانه، آنها یک گزینه سازگار با محیط زیست نیستند. همچنین اگر قبل از شارژ مجدد به طور کامل تخلیه نشوند، به مرور زمان ظرفیت خود را از دست می دهند.

این سه نوع باطری، جزو پر استفاده ترین باطری ها در انواع ماشین کنترلی باطری خور هستند. که می بایست شناختی نسبی از هر کدام از آنها کسب کنید.

انواع ماشین کنترلی باطری خور

خب طبیعتا این ماشین ها از نظر سطح تخصص کاربر نسبت به آرسی ها به دو دسته اصلی ماشین کنترلی الکتریکی حرفه ای و ماشین کنترلی الکتریکی اسباب بازی تقسیم می شوند. بهترین ماشین کنترلی الکتریکی حرفه ای شامل ماشین های کنترلی آنرود و ماشین کنترلی شارژی آفرود می شوند. ماشین های کنترلی الکتریکی اسباب بازی نیز شامل انواع ماشین کنترلی باتری شارژی و ماشین کنترلی باطری خور می شوند.

باتری های لیتیوم پلیمر یکی از بهترین باتری های مورد استفاده در آرسی ها هستند
باتری های لیتیوم پلیمر یکی از بهترین باتری های مورد استفاده در آرسی ها هستند

یکی از بهترین ماشین های کنترلی برقی، ماشین کنترلی شارژی لامبورگینی است که در دو سطح مبتدی و حرفه ای تولید شده است.

جهت سفارش بهترین ماشین کنترلی الکتریکی، وارد سایت شوید

یکی از انواع ماشین کنترلی شارژی آفرود موجود در بازار ایران، ماشین کنترلی شارژی طرح آفرود برند شینلیهونگ است. این ماشین قادر به طی کردن مسافتی با سرعت 36 کیلومتر بر ساعت است، مناسب برای گروه سنی بالای 8 سال می باشد و با هر بار شارژ باتری می توانید حدود 20 دقیقه با ماشین رانندگی کنید.

ماشین کنترلی شارژی آفرود، از پرطرفدار ترین ماشین های کنترلی الکتریکی محسوب می شوند

یکی از محبوب ترین ماشین کنترلی باتری شارژی بازار، وانت کنترلی شارژی بزرگ طرح بلیزر است. این ماشین 6 چرخ جذاب، مناسب گروه سنی بالای 8 سال است. با ریموت کنترل تفنگی، هدایت می شود و قادر به طی کردن مسیرهای ناهموار نیز می باشد.

عمر باتری های ماشین کنترلی چقدر است؟

یکی از سوالات پرتکراری که مشتریان از ما می پرسند این است که عمر مفید باتری موجود در ماشین های کنترلی چقدر است؟ اگرچه کارشناسان فروشگاه کودک پلاس می توانند مدت زمان عمر مفید تخمینی را بر اساس مشخصات مدل ظرفیت باتری ماشین ارائه دهند، اما معمولا عمر باتری به نوع باتری و مدل آرسی (مشخصات) و هم به سبک رانندگی کاربر وابسته است. پس نمی توان یک به طور قطع گفت عمر مفید باتری چقدر است. پیشنهاد می‌ کنیم برای مشاهده داده‌ های خاص مدل مد نظر خود، وب‌ سایت سازنده آن را بررسی کنید.

شارژ باتری چقدر طول می کشد؟

در پاسخ به این سوال نیز باید گفت که مدت زمان شارژ باتری نیز متغیر است. زیرا به مشخصات باتری و شارژر بستگی دارد. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طول عمر باتری، نحوه شارژ و مدت زمان شارژ باتری، به مستندات سازنده آن مراجعه کنید. زمان شارژ را می توان با تقسیم ظرفیت باتری بر نرخ شارژ محاسبه کرد. 

چرا ماشین کنترلی باطری خور را انتخاب کنیم؟

درست است. اولین ماشین RC شما باید شارژی یا باطری خور باشد.

برخی از خودروها و کامیون‌های RC از موتورهای احتراق داخلی مینیاتوری استفاده می‌ کنند که سوخت آن از ترکیب خاصی از نیترومتان، متانول و روغن تامین می‌ شود. نمی توان انکار کرد که این خودروهای RC تا چه میزان واقعی هستند. اما آنها پر سر و صدا هستند، دود تولید می‌کنند، هزینه بر هستند و در ضمن نیازمند تعمیر و نگهداری بیشتری هستند.

وب سایت کودک پلاس، ارائه دهنده جدیدترین ماشین های کنترلی برقی
وب سایت کودک پلاس، ارائه دهنده جدیدترین ماشین های کنترلی برقی

در مقام مقایسه، کار با یک ماشین کنترلی شارژی بسیار راحت است. فقط باتری را شارژ کنید، آن را وصل کنید و سوئیچ را بزنید. فناوری باتری و موتور الکتریکی در سال‌ های اخیر به قدری پیشرفت کرده است که خودروهای برقی RC می‌ توانند حتی سریع‌ تر از خودروهای نیترو حرکت کنند و تقریباً به همان اندازه زمان کار بدون وقفه دارند. اگر در زمینه کار با آرسی ها مبتدی هستید، ماشین های کنترلی که با موتورهای براش کار می کنند را انتخاب کنید. اما اگر تجربه کار با آرسی ها را دارید، بهتر است ماشین های کنترلی مجهز به موتور براشلس را انتخاب کنید. زیرا موتورهای براشلس کارآمدتر، قدرتمندتر و قابل اعتمادتر هستند.

نکات مهم در خرید ماشین کنترلی الکتریکی

حتی هنگام خرید یک ماشین کنترلی RTR نیز، الزامات آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیزهایی که نیاز دارید در پکیج ماشین کنترلی مورد نظر شما، گنجانده شده است. برخی با باتری و شارژر عرضه می شوند، اما برخی نه. در صورتی که ماشین کنترلی مورد نظر شما، بدون باتری عرضه شده باشد، در قسمت توضیحات کاتالوگ آن، معمولا مشخصات باتری خاصی که باید از آن استفاده کنید، ذکر شده است.

ممکن است در ابتدای کار از باتری های نیکل-فلز هیدرید (NiMH) که اقتصادی تر هستند، استفاده کنید. اما با گذشت زمان متوجه خواهید شد که باتری‌های گران‌ تر لیتیوم پلیمری (LiPo) در بین علاقه‌مندان باتجربه RC محبوبیت بیشتری دارند. اگرچه قیمت آنها از بسته های NiMH بیشتر است، اما می توانند انرژی بیشتری را در اندازه های کوچکتر و سبک تر نگه دارند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا ماشین کنترلی باتری شارژی را مورد بررسی قرار دهیم. سپس چند مدل ماشین کنترلی شارژی آفرود را معرفی کردیم. انواع ماشین کنترلی شارژی لامبورگینی در دو نوع حرفه ای و اسباب بازی در بازار موجود است و می‌توانید از وب سایت کودک پلاس تهیه کنیم. در صورتی که به دنبال انتخاب و خرید ماشین کنترلی باطری خور هستید، با کارشناسان ما در تماس باشید. همچنین می‌توانید بهترین ماشین کنترلی الکتریکی مورد نظر خود را از فروشگاه کودک پلاس به صورت حضوری و آنلاین خریداری نمایید.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)