انواع ماشین کنترلی بر اساس نوع موتور و تفاوت آنها

انواع ماشین کنترلی بر اساس نوع موتور و تفاوت آنها
موتورهای ماشین کنترلی به دو دسته تقسیم میشوند. موتورهای سوختی و موتورهای برقی، موتورهای سوختی به سه دسته موتور، بنزینی، نیترو و گازی تقسیم میشوند. موتور برقی نیز به دو دسته براش و براشلس، تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی مزایا و معایب هر کدام پرداختیم

آیا برای شما هم این سوال پیش آمده که تفاوت‌ اصلی موتورهایی که در انواع ماشین کنترلی قوی تعبیه شده، در چیست؟ یا اینکه موتورهای ماشین کنترلی آفرود شارژی و ماشین کنترلی آفرود بنزینی با هم چه تفاوت‌هایی دارد. در این مقاله قرار است درباره انواع موتور ماشین کنترلی صحبت کنیم. سپس موتورهای موجود در انواع ماشین کنترلی نیترو آفرود را نقد و بررسی می‌ کنیم. در پایان نیز بهترین ماشین کنترلی سرعتی و قدرتی از نظر موتور را معرفی خواهیم کرد. انواع ماشین و موتور کنترلی اسباب بازی، مدت‌ هاست که قلب علاقه‌ مندان، چه جوان و چه پیر را تسخیر کرده‌ اند.

این وسایل نقلیه مینیاتوری، زمان زیادی از اوقات فراغت افراد را به خود اختصاص می دهند. از مسابقه دادن در پیست گرفته تا پیمودن مسیرهای کوهستانی و ناهموار برای ماجراجویی و اکتشافات به یاد ماندنی. اگر به تازگی با دنیای آرسی ها آشنا شدید و نیازمند کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم داخلی و موتور ماشین کنترلی هستید، این مقاله مختص شماست.

انواع موتور(انجین) ماشین کنترلی

ماشین های کنترلی از نظر منبع تامین انرژی و نوع موتور به دو دسته اصلی ماشین های کنترلی سوختی و ماشین های کنترلی الکتریکی تقسیم می شوند. هر کدام از موتورهایی که در ارسی ها به کار می رود، دارای ویژگی های منحصر به فرد و مخصوص به خود هستند. به عبارتی هر دو این دو مدلها دارای نقاط قوت و ضعفی هستند که قبل از اقدام به خرید آرسی مورد نظر خود، باید به بررسی این موارد بپردازید. 

در صورتی که به تازگی علاقمند به خرید ماشین های کنترلی شده اید این مقاله را ازدست ندهید:

موتور برقی ماشین کنترلی

در حقیقت همه ماشین های کنترلی الکتریکی، برقی یا شارژی باهم یکی هستند. انواع ماشین کنترلی برقی، پیشنهادی ایده آل برای شروع برای افرادی است که علاقه مند به ورود به دنیای R/C هستند. پس اگر به تازگی وارد دنیای ماشین های کنترلی شده‌ اید، انواع ماشین کنترلی قوی ای را به شما پیشنهاد می دهیم که با موتور برقی کار می کنند.

نیروی محرک موتور ماشین کنترلی برقی، برق یا شارژ باتری است. این موتور مزایای زیادی دارد. 

بهترین ماشین های rc از نظر موتور
ماشین های کنترلی سوختی جزو بهترین ماشین های rc از نظر موتور هستند

موتورهای برقی به دلیل سهولت استفاده و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتر، در بین مبتدیان محبوب تر هستند. آنها با باتری های قابل شارژ تغذیه می شوند . همچنین کم صداتر و تمیزتر از موتورهای نیترو هستند. خرید ماشین هایی که با موتور برقی کار می کنند، معمولاً نسبت به ماشین هایی که با موتور سوختی کار می کنند، تا حدودی ارزانتر است و برای کارکردن نیز هزینه کمتری دارند.
چهار جزء اساسی برای راه اندازی یک سیستم کنترلی الکتریکی آرسی عبارت اند از:

  1. خود وسیله نقلیه و شاسی آن
  2. یک سیستم رادیویی برای کنترل وسیله نقلیه
  3. یک بسته باتری برای تغذیه خودرو
  4. یک شارژر برای شارژ بسته باتری

انواع موتور ماشین کنترلی الکتریکی(شارژی)

موتورهایی که در انواع ماشین کنترلی آفرود شارژی و ماشین کنترلی آنرود شارژی تعبیه شده اند، از قدرت و کیفیت بالایی برخوردارند.

موتورهای براش

این موتورها که قدمت استفاده از آنها نیز بیشتر است، دارای ساختار ساده ای هستند و انتقال جریان الکتریکی به کموتاتور توسط برس هایی صورت می گیرد. این موتورها انتخابی عالی برای درایورهای مبتدی هستند. این موتورها عملکرد ساده ای دارند و در مقایسه با همتایان براشلس خود، قیمت پایین تری نیز دارند. البته این موتورها سرعت پایین تری در مقایسه با موتورهای براشلس دارند و به دلیل سایش بیشتر، استهالاک آنها نیز بیشتر است.

موتور براشلس

موتورهای براشلس، نوعی از موتورهای الکتریکی هستند که بدون استفاده از برس (جاروبک) کار می‌ کنند. در این موتورها، سیم‌پیچ‌ها ثابت هستند و آهنرباها چرخش می‌کنند. به عبارتی ساده تر، موتورهای براشلس از جریان الکتریکی مستقیم برای تولید نیروی مکانیکی استفاده می‌ کنند. این ویژگی‌ ها باعث کاهش سایش و افزایش بازدهی در مقایسه با موتورهای براش معمولی می‌شود.

ماشین کنترلی حرفه ای برند WLTOYS، یک ماشین کنترلی آفرود شارژی محبوب است که با موتور براشلس کار می کند و موتور این ماشین به حدی قوی است که سرعتی حدود 75 کیلومتر بر ساعت را طی می کند.

موتورهای نیترو

ماشین های کنترلی نیترو دارای موتور نیترو هستند. موتورهای نیترو با سوخت نیترومتان کار می کنند. این سوخت کارایی و عملکرد بالایی دارد. موتورهای مبتنی بر سوخت Nitromethane مدت زمان طولانی‌تری کار می‌کنند. به لطف موتورهای نیترو موجود در انواع ماشین کنترلی نیترو آفرود و آنرود، این ماشین ها توان خروجی بالا و صدا و بوی دود واقعی ای دارند.

قبل از توسعه فناوری براشلس در موتورهای الکتریکی، موتورهای نیترو، سریع ترین موتور محسوب می شدند. با این حال، آنها هنوز یکی از بهترین موتورها در عرصه ماشین های کنترلی مسابقه ای هستند و قادر به طی کردن مسافتی با سرعت 50 مایل در ساعت هستند.

موتورهای نیترو دارای مزیت قابل توجهی هستند، اینکه 10 تا 15 دقیقه با باک پر کار می کنند. این بدان معنی است که آنها می توانند در تمام طول روز کار کنند.

نقد و بررسی موتورهای نیترو

در میان موتورهای موجود در انواع ماشین کنترلی قوی، موتورهای نیترو حرف اول را می زنند. موتورهای نیترو در مقایسه با بقیه، صدای فوق العاده ای دارند. به همین دلیل است که بسیاری از درایورها از این ویژگی قدردانی می کنند زیرا هیجان انگیزتر و واقعی تر به نظر می رسد.

موتورهای احتراق داخلی ماشین های کنترلی نیترو، نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به موتورهای برقی دارند. این عملیات شامل تخلیه مخزن سوخت، بررسی کلاچ، بستن پیچ ها، تمیز کردن فیلتر هوا و تنظیم سوزن های کاربراتور است.

موتور ماشین کنترلی نیترو

البته ایرادهای جزئی غیرقابل پیش بینی در هر موتوری اجتناب ناپذیر است، ولی موتورهای نیترو نیاز به نگهداری بیشتری دارند. موتورهای نیترو بعد از هر رانندگی به تمیز کردن عمیق‌تری نیاز دارند. زیرا روغن موتور باعث کثیف شدن ماشین و سیستم داخلی آن می‌شود. با این حال، برخی از افراد این ویژگی را دوست دارند و به تغییر مداوم موتور راضی هستند.

با توجه به سوخت نیترو RC خودرو، نگهداری این موتورها پرهزینه تر است. هر بار مصرف معمولا حداقل یک مخزن سوخت مصرف می کند که گرانتر از بنزین معمولی است.

موتورهای نیترویی که در انواع ماشین کنترلی سرعتی و قدرتی ای کار می کنند، از تنوع وسیعی در بازار موجود هستند. مثل موتورهای مختلف در ماشین کنترلی نیترو آفرود و ماشین کنترلی نیترو آنرود.

ماشین کنترلی نیترو HPI یکی از بهترین انواع ماشین کنترلی نیترو آفرود است. سوخت این ماشین بر پایه متانول و سوخت نیترومتان می‌باشد و به سرعتی حدود 80 کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

ماشین کنترلی نیترو مدل TROPHY TRUGGY 4.6 107014
ماشین کنترلی نیترو مدل TROPHY TRUGGY

موتور احتراقی یا سوختی

موتورهایی که در ماشین های کنترلی سوختی به کار می روند، به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.

  1. ماشین کنترلی نیترو
  2. ماشین کنترلی بنزینی
  3. ماشین کنترلی گازی

موتورهای نیترو را که در قسمت فوق توضیح دادیم. حال در ادامه به معرفی و نقد و بررسی موتورهای بنزینی و گازی می پردازیم.

موتورهای بنزینی

در دنیای مدل‌ سازی و هابی‌ها، موتورهای بنزینی از جایگاه ویژه‌ای دارند. این موتورها، که با سوخت واقعی کار می‌ کنند، نه تنها برای علاقه‌ مندان به موتورهای احتراق داخلی جذابیت دارند، بلکه تجربه‌ای نزدیک به رانندگی واقعی را ارائه می‌ دهند. با موتورهایی که با دقت طراحی شده‌اند تا صدای گرم و دلنشینی تولید کنند، هر بار استارت زدن به معنای آغاز یک ماجراجویی است. از صدای غرش اگزوز و موتور گرفته تا بوی بنزین، همه و همه حسی از هیجان و واقع‌ گرایی را به هوادارانشان منتقل می‌ کنند. این موتورها نمایانگر تکنولوژی و هنر مهندسی هستند که در قالبی کوچک جای گرفته‌اند تا لذت سرعت و کنترل را به ارمغان بیاورند.

  • زمان کار موتورهای بنزینی نسبت به سایر موتورهای موجود در ماشین های آرسی برتری دارد . با ماشین هایی که مجهز به موتورهای بزنینی هستند، زمانی بین 40 تا 50 دقیقه می توانید درایوینگ کنید.
  • اگرچه موتورهای بنزینی به دلیل استفاده از روغن موتور، نیاز به تمیزکاری بیشتری دارند. اما نسبت به موتورهای نیترو نیازمند تعمیر و نگهداری بسیار کمتری هستند.
  • موتورهای بنزینی گزینه مقرون به صرفه تری نسبت به نیتروها هستند. زیرا از سوختی استفاده می کنند که می توان آن را از هر پمپ بنزینی با قیمت های کم تهیه کرد. 

موتور گازی

موتورهایی که در ماشین‌های RC و کامیون‌های گازسوز قرار دارند، با مخلوط بنزین و روغن کار می‌ کنند. موتورهای گازی نیز هزینه عملیاتی کمتر و زمان کار طولانی‌تری نسبت به موتورهای برقی دارند.

انواع موتورهای موجود در ماشین کنترلی قوی

موتورهای گازی، شاهکاری از هنر و مهندسی مدرن هستند که با استفاده از سوخت گازی، تجربه‌ای بی‌نظیر از رانندگی را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند. این موتورها قادرند به سرعت‌ های بالایی دست یابند و با دقتی مثال‌ زدنی به دستورات ریموت کنترل پاسخ دهند. صدای خروشان موتورهای گازسوز، همراه با بوی مخصوص سوخت گاز، حسی از قدرت و هیجان را به راننده القا می‌ کند و هر مسابقه‌ ای را به یک رویداد هیجان‌ انگیز تبدیل می‌ کند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد درباره تفاوت موتورهای بکار رفته در انواع ماشین کنترلی قوی صحبت کنیم. انواع موتور ماشین کنترلی را نقد و بررسی کردیم. سپس به معرفی چند مورد از بهترین ماشین کنترلی آفرود شارژی و ماشین کنترلی آفرود بنزینی پرداختیم. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌ توانید با مشاوران ما در قسمت تماس با ما وب سایت کودک پلاس در تماس باشید.

این مطلب ادامه دارد....

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)