نکات ایمنی هنگام استفاده از ماشین های کنترلی

نکات ایمنی هنگام استفاده از ماشین های کنترلی
بالا بودن قیمت ماشین های کنترلی چه ماشین های کنترلی حرفه ای و چه ماشین های کنترلی مبتدی و هزینه بالای تعمیر و نگهداری و دردسرهای مربوط به تعویض قطعات ماشینها در ایران، دلیل مهم برای نگهداری صحیح و بررسی دوره ای ماشین‌های RC است.

اسباب‌بازی‌ها و ماشین های کنترلی معمولاً هر کدام طول عمر و عملکرد خاص خود را دارند، اما هر وسیله‌ای ممکن است خیلی زودتر از حد انتظار ما آسیب ببیند، زیرا مراقبت کلی و نحوه استفاده از آن را به درستی برنامه ریزی نکرده‌ایم. از طرفی هم هزینه خرید انواع ماشین های کنترلی در کشور ما به دلیل بالا بودن نرخ دلار، تقریبا زیاد است.

مشکلات مربوط به تحریم و کمبود قطعات ماشین های RC نیز باعث ایجاد محدودیت‌هایی برای تعمیر این ماشین ها شده است. پس در صورت استفاده نادرست و عدم نگهداری صحیح، هزینه‌ای که صرف خرید ماشین کرده‌اید, عملا هدر خواهد رفت! برای اطمینان از اینکه بیشترین لذت و بهره را از ماشین کنترلی خود ببریم، باید نحوه استفاده صحیح و نکات مهم نگهداری از آن را بدانیم. پس لزوم مراقبت و استفاده صحیح از آن بسیار مهم است که در این مقاله قرار است درباره آن صحبت کنیم.

گذراندن وقت بیرون از خانه به عنوان یک خانواده و بازی با کودک بخش مهمی از رشد فرزند شما است. بنابراین، اگر به دنبال راه‌هایی برای تشویق بازی‌های بیرون از منزل هستید، می‌توانید با یک ماشین کنترلی اسباب‌بازی باکیفیت شروع کنید. رانندگی با ماشین‌های RC با بچه‌هایتان آنها را سرگرم می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که اصول اولیه کنترل آنها را در یک محیط امن به آنها آموزش دهید. با این حال، حتی این ماشین‌های کنترلی اسباب بازی نیز می‌توانند خطرناک باشند، و هنگام استفاده از آنها باید به نکات ایمنی توجه بیشتری داشته باشید. در اینجا چند نکته ایمنی مهم برای استفاده از اتومبیل های RC را آورده‌ایم.

نکات ایمنی در هنگام بازی با ماشین های کنترلی

بعد از خرید ماشین کنترلی مورد نظرتان، بهتر است ابتدا خودتان ماشین را تست کنید. قبل از معرفی ماشین RC به فرزندانتان این نکته را فراموش نکنید که باید زمانی را برای آشنایی با عملکرد آن اختصاص دهید. این کار نه تنها راهنمایی بهتری را برای فرزندان شما تضمین می‌کند، بلکه از هر گونه حادثه احتمالی ناشی از عدم درک عملکرد خودرو جلوگیری می‌کند. هنگامی که خودتان ماشین را آزمایش می‌کنید، احتمال استفاده نادرست کاهش می‌یابد و به کودک شما کمک می‌کند تا از این فعالیت هیجان انگیز در فضای باز حداکثر استفاده را ببرد.

رعایت نکات ایمنی در هنگام بازی با ماشین های کنترلی راهی عالی برای حفظ سلامت فرزند شماست

انتخاب لوکیشن مناسب برای بازی یکی دیگر از نکات ایمنی در هنگام بازی با ماشین های کنترلی است. از نکات ایمنی مهم و حیاتی برای استفاده از ماشین‌های RC با بچه‌هایتان این است که مکان مناسبی برای رانندگی آنها پیدا کنید. انتخاب مکان مناسب برای ماجراجویی با ماشین‌های RC برای عملکرد ماشین و ایمنی فرزند شما مهم است. از مناطق شلوغ، تپه‌های شیب دار یا جاده‌هایی با ترافیک زیاد اجتناب کنید. در عوض، فضاهای باز و مسطح مانند پارک‌ها یا پارکینگ‌های خالی را انتخاب کنید که به فرزندان شما آزادی عمل بیشتری برای مانور دادن با ماشین‌های RC خود می‌دهند. آموزش آنها در یک محیط ایمن تضمین می‌کند که آنها فاصله ایمن را از خطرات حفظ می‌کنند.

همه چیز در مورد ماشین کنترلی اسباب بازی

کدام قطعات ماشین های کنترلی ممکن است خطرناک باشند؟

طبیعتا هر وسیله‌ای که ما با آن کار می‌کنیم، ممکن است دارای قسمت‌های خطرناکی باشد. ماشین‌های RC نیز از این امر مستثنی نیستند و بسته به مدلشان، ممکن است دارای قطعاتی باشند که برای حفظ ایمنی بیشتر باید توجه بیشتری به آنها شود. 

خطرناک ترین قطعات در ماشین های RC با توجه به منبع تامین انرژی آنها (نیترو یا الکتریکی) متفاوت است.

 • در ماشین الکتریکی RC، خطرناک‌ترین قسمت می‌تواند باتری ماشین باشد، زیرا ممکن است منفجر شود.
 • از سوی دیگر، مخزن نیترو و موتور ماشین ممکن است خطرناک‌ترین قطعات در خودروهای نیترو RC باشند.

قطعات خطرناک ماشین های rc خود را بشناسید

پس برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی، باید به نکات ایمنی نوشته شده در قسمت راهنمای ماشین توجه کرده و از سلامت و عملکرد صحیح قطعات حساس ماشین، اطمینان کسب کنید. برای مثال هنگام استفاده از ماشین های نیترو، مراقب درصد سوخت و نحوه قرار گرفتن در معرض دود آن باشید و سعی کنین در معرض مستقیم دود این ماشینها قرار نگیرید. زیرا سوخت نیترو از نیترو متان تشکیل شده است، یک ترکیب سمی که ممکن است بر سلامت شما و فرزندتان تأثیر بگذارد. به همین ترتیب، سوخت قابل اشتعال است و می‌تواند در هر لحظه منفجر شود. بنابراین، هنگام استفاده از سوخت نیترو خود احتیاط کنید.

یکی از مهمترین نکاتی که برای کار با ماشین های کنترلی سوختی باید به آن توجه شود این است که باید با این ماشین‌‌ها فقط در فضای باز بازی کرد. با ماشین های آرسی در مکان‌های پر تردد، مکان‌های سر بسته، مکان‌هایی که کودکان در آن حضور دارند و فضاهایی که سیستم تهویه هوا ندارند، بازی نکنید.

نکات ایمنی در هنگام شارژ کردن ماشین های کنترلی

برای شارژ کردن ماشین های کنترلی اولین نکته شناخت انواع باتری ماشین کنترلی است که عبارت‌اند از:

 • لیتیوم پلیمر (LiPo)
 • نیکل کادمیوم (NiCd)
 • نیکل متال هیدرید (NiMH). 

برای بالا رفتن عمر ماشین کنترلی خود و برای حفظ نکات ایمنی، بهتر است باتری‌ای را انتخاب کنید که مخصوص ماشین و متناسب با سیستم شارژ آن باشد. در صورت مشاهده هرگونه تورم، باد کردن و تغییر شکل باتری، آن را از دستگاه جدا کرده و دور بیاندازید. 

ماشین کنترلی را روی سطوحی که احتمال است آتش بگیرند شارژ نکنید، سطوحی مثل چوب، پارچه، فرش و امثال آنها.

هرگز باتری را بدون مراقبت و نظارت شارژ نکنید. همیشه روند شارژ را زیر نظر داشته باشید مشکلات احتمالی‌ای که ممکن است رخ دهند را پردازش کرده و نسبت به آنها واکنش سریع نشان دهید. باتری را دور از گرما، دور از رطوبت، مایعات و سایر محصولات قابل احتراق نگهداری کنید. قبل از شارژ با استفاده از یک ولت‌متر دیجیتال ولتاژ باتری را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که ولتاژ باتری مطابق با استانداردهای شرکت سازنده است. شارژ باتری‌هایی با ولتاژ کم ممکن است به گرم شدن بیش از حد باتری و بروز اتش سوزی منجر شود. 

به یاد داشته باشید که کلیه روند شارژ کردن ماشین کنترلی خود را طبق اصول و راهنمایی‌های دفترچه راهنمای محصول پیش بروید.

چگونگی تمیز کردن ماشین کنترلی

اکثر مدل‌های ماشین های آرسی دارای تجهیزات الکترونیکی ضدآب هستند تا بتوانند از مناطق گلی، سطوح پر از برف و از آب جاری عبور کنند. به منظور حفظ اوج عملکرد و افزایش عمر مفید وسیله نقلیه کنترلی خود، بهتر است که آن را پس بازی، تمیز کنید.

اطلاع از چگونگی تمیز کردن ماشین کنترلی، مهمترین راه برای حفظ طول عمر ماشین است

در ماشین های کنترلی آفرودی، معمولا سنگ‌های کوچک بین چرخ دنده‌ها گیر می‌کنند و یا ممکن است انواع زباله اثر خنک کنندگی موتور و هیت سینک‌های ESC را کاهش دهند؛ پس بهتر است تمیز کردن ماشین را جدی بگیرید.

مراحل تمیز کردن ماشین کنترلی

قبل از شروع فرایند تمیزکاری بهتر است باتری ماشین را از آن خارج نمایید. سپس با یک برس ظریف و به کمک هوای فشرده (مثلا کمپرسور باد) آلودگی، گرد و غبار و شن و ماسه را از ماشین کنترلی دور کنید؛ البته حواستان باشد که حین انجام این کار عینک ایمنی و ماسک بزنید تا گرد و غبار و مواد سمی وارد بدن شما نشود. البته ماشین هایی که بیشتر روی چمن، پیاده‌رو یا سطوح هموار حرکت می‌کنند نیازی به تمیز کردن تخصصی و مداوم ندارند.

قبل از شروع فرایند تمیزکاری بهتر است باتری ماشین را از آن خارج نمایید

پس از پیمایش مسیرهای سختی مانند گل، برف یا آب، فرایند تمیز کردن مضاعف برای حفظ عملکرد خودرو و جلوگیری از زنگ زدگی لازم است. اگر وسیله نقلیه شما ضد آب است، پس از پاک کردن زباله‌های شل، آن را با اسپری کردن یک پاک کننده همه منظوره روی آن، تمیز کنید. برای اینکار می‌توانید از یک برس کوچک جهت تمیز کردن بیشتر استفاده کنید. در صورتی که آلودگی زیاد باشد، می‌توانید مواد پاک کننده بیشتری اسپری کنید و صبر کنید تا الودگی‌ها و گل و لای آن خیس بخورند. 

گل و لای اضافی روی چرخ‌ها و لاستیک‌ها تعادل آنها را از بین می‌برد و باعث ایجاد لرزش می‌شود. هر چهار چرخ را بردارید و آنها را کاملا تمیز کنید. پس از آن می‌توانید فرمان و سیستم تعلیق را تمیز کنید. پس از شستن کامل وسیله نقلیه با پاک کننده همه منظوره، آن را با آب شلنگ جدا تمیز کنید. برای شستن شاسی و چرخ‌ها از شلنگ کم فشار استفاده کنید. (البته قبل از اینکار مطمن شوید که آب و فشار آب آسیبی به ماشین وارد نمی‌کند).

هنگام تمیز کردن چرخ‌ها حتماً سوراخ هواکش را بپوشانید تا از وارد شدن آب جلوگیری شود. بعد از این مرحله نوبت به خشک کردن ماشین می‌رسد که باید آب باقیمانده را با یک پارچه تمیز کنید و خودرو را تا حد امکان خشک کنید. بعد از خشک شدن می‌توانید روی قسمت‌های فلزی خودرو که امکان زنگ زدگی وجود دارد، مواد ضد زنگ بزنید و بگذارید کامل خشک شود. بدنه خودرو را نیز با مواد پاک کننده چند منظوره و برسی که خراشیدگی به بدنه وارد نکند، تمیز کنید. در پایان پس از خشک شدن بدنه خودرو، آن را با شیشه پاک کن اسپری کنید و سپس آن را پاک کنید تا درخشندگی آن بازگردد. چرخ‌ها را دوباره نصب کنید و بدنه را دوباره روی شاسی سوار کنید. 

نکات مهم در تمیز کردن ماشین های کنترلی

در بحث تمیز کردن ماشین های کنترلی، بهترین کار این است که خودروهای RC را بلافاصله پس از رانندگی با آن تمیز کنید، زمانی که گرد و خاک، گل و آلودگی به راحتی از بین می‌روند. برای تمیز کردن ماشین آرسی خود نکات زیر را هرگز فراموش نکنید. تمیز کردن ماشین RC خود را بلافاصله پس از بیرون بردن جدی بگیرید. به خصوص اگر آن را خارج از جاده برده باشید. این احتمال وجود دارد که کثیفی‌ها و آلودگی‌ها به داخل جعبه دنده خودرو شما وارد شوند و احتمال زنگ زدگی را افزایش دهند.

 1. قبل از شروع تمیز کردن، باطری خودرو را از آن جدا کنید و مطمن شوید برق در دستگاه در جریان نیست. 
 2. قبل از اتصال مجدد قطعات، از خشک شدن کامل ماشین اطمینان حاصل نمایید.
 3. هر علامتی از بروز زنگ زدگی را پیگیری نمایید.
 4.  قطعات و قسمت‌های متحرک را روغن کاری کنید.
 5. اطمینان حاصل کنید که مواد شیمیایی‌ای که برای تمیز کردن ماشین خود استفاده می‌کنید به اجزای الکتریکی ماشین آسیبی نمی‌زنند.

چگونگی نگهداری ماشین کنترلی

هر ماشین کنترلی ای از ماشین های کنترلی حرفه‌ای گرفته تا ماشین های کنترلی مبتدی، برای حفظ عملکرد بهینه نیاز به سرویس و بازرسی منظم بین دارد. اگرچه خودروهای RC طراحی قوی‌ای دارند، اما همچنان به نگهداری اصولی و منظم نیاز دارند. تعمیر و نگهداری اولیه یک ماشین RC شامل نگهداری باتری ماشین کنترلی، نگهداری از قطعات ماشین و نگهداری از دستگاه ریموت کنترل ماشین است.

نگهداری باتری ماشین های کنترلی

صرفاً با مراقبت صحیح از باتری، میتوانید زمان بازی بسیار بیشتری را از ماشین RC خود استفاده کنید، مراقبت از باتری حتی بر طول عمر ماشین RC نیز تأثیر می‌گذارد. 

 •  در صورتی که از یک شارژر باتری کم ولتاژ استفاده می‌کنید که با سطح قدرت باتری شما مطابقت ندارد، خطر شارژ کردن آن و آسیب رساندن به سخت افزار افزایش می‌یابد.
 • از طرف دیگر، شارژ بیش از حد، باعث می‌شود که باتری بیش از حد گرم شود و عمر آن کاهش می‌یابد.
 • بهترین کاری که می توانید در اینجا انجام دهید این است که مطمئن شوید از شارژر مناسب برای باتری خود استفاده می کنید.
 • برای باتری‌های LiPo، مطمئن شوید که از شارژر مخصوص LiPo که با تعداد سلول‌های باتری و نرخ شارژ سازگار است استفاده می‌کنید. برای باتری‌های NiMH، شارژرهایی مجهز به تشخیص کامل شدن شارژ را انتخاب کنید که پس از پر شدن باتری، شارژ را متوقف می‌کنند و بنابراین از شارژ بیش از حد جلوگیری خواهدشد.
 • به همان اندازه که شارژ مناسب ضروری است، مفهوم تخلیه شارژ متعادل نیز مهم است.

به همان اندازه که شارژ مناسب ضروری است، مفهوم تخلیه شارژ متعادل نیز مهم است.

 • توجه به سطوح دشارژ که اغلب نادیده گرفته می‌شود، می‌تواند از آسیب باتری جلوگیری کند. با اینکار از طول عمر و عملکرد مداوم باتری خود اطمینان حاصل کنید. «دشارژ بیش از حد» به فرآیندی اطلاق می‌شود که در آن باتری آنقدر کم می‌شود که در واقع از حد ولتاژ پایین‌تر ایمن که سخت‌افزار تعیین کرده است فراتر می‌رود، که خطر کاهش زمان اجرا، ارائه عملکرد پایین‌تر و حتی آسیب دائمی را به دنبال خواهد داشت.

نگهداری از کنترلر(دسته) ماشین های کنترلی

آیا تا به حال سلامت دستگاه کنترل از راه دور ماشین RC خود بررسی کرده‌اید؟ به نظر شما این کار مهم و ضروری است؟ در واقعیت، بسیاری از صاحبان ماشین های RC تصور می‌کنند که تعمیر و نگهداری خودروی RC به راحتی انجام نمی‌شود، یا ممکن است به مراحل زیادی و فرآیند پیچیده نیاز داشته باشد. اگر شما هم چنین فکر می‌کنید و از دستگاه ریموت کنترل ماشین خود غافل می‌شوید، باید هزینه بیشتری برای تعمیر یا تعویض ماشین کنترلی خود خود بپردازید، زیرا لوازم جانبی خودرو به راحتی فرسوده می‌شوند. بنابراین، نگهداری و بررسی دوره ای از کنترل ماشین بسیار ضروری است. این امر نه تنها می‌تواند به حفظ عملکرد و ثبات بالای خودرو کمک کند، بلکه از افزایش هزینه‌های اضافی نیز جلوگیری می‌کند. نکات مهم در نگهداری ریموت کنترل ماشین های کنترلی عبارت‌اند از:

 • رطوبت و آب دشمن اصلی ریموت کنترل‌ها هستند؛ پس تا حد ممکن از قرارگیری ریموت در محل‌های مرطوب جلوگیری شود.
 • کنترل خود را در معرض گرد و غبار و آلودگی قرار ندهید، بهتر است آن را در پوشش محافظ قرار دهید.
 • کنترل در معرض ضربه و سقوط نباشد.
 • کنترل را در معرض حرارت و فشار قرار ندهید.
 • به محض ضعیف شدن باتری کنترل، به سرعت باتری را تعویض نمایید، زیرا باتری ضعیف به عملکرد کلی دستگاه کنترل آسیب جدی وارد می‌کند.
 • مراقب سنسور کنترل و اتصالات داخلی آن باشید.

سخن پایانی

تعمیر، نگهداری و تمیز کردن منظم برای اطمینان از اینکه ماشین کنترلی شما به بهترین شکل کار می‌کند، ضروری است. تعمیر و نگهداری مناسب برای کارکرد روان و افزایش طول عمر ماشین ضروری است. تمیز کردن منظم، روغن کاری، مراقبت از باتری، تعمیر و نگهداری دنده، تعمیر و نگهداری سیستم تعلیق و شاسی، تعمیر و نگهداری لاستیک، مراقبت‌های الکترونیکی، و بازرسی های منظم ماشین های کنترلی اسباب بازی از جمله مشخصات تعمیر و نگهداری خودرو هستند.

پیروی از دستورالعمل‌ها و توصیه‌های شرکت سازنده ماشین کنترلی، استفاده از روان‌کننده‌های باکیفیت و تعویض سریع قطعات فرسوده یا آسیب‌دیده به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که خودروی RC شما بهترین عملکرد خود را دارد و برای سال‌های آینده بادوام و قابل اعتماد باقی می‌ماند.

سوالات مهم درباره چگونگی حفظ و نگهداری از ماشین های کنترلی
خطرناک ترین قسمت ماشین های کنترلی الکتریکی کدام است؟
در ماشین الکتریکی RC، خطرناک‌ترین قسمت می‌تواند باتری ماشین باشد
مخزن نیترو و موتور ماشین ممکن است خطرناک‌ترین قطعات در خودروهای نیترو RC باشند
ماشین کنترلی را روی سطوحی که احتمال است آتش بگیرند شارژ نکنید، سطوحی مثل چوب، پارچه، فرش و امثال آنها.
در ماشین های کنترلی آفرودی، معمولا سنگ‌های کوچک بین چرخ دنده‌ها گیر می‌کنند و یا ممکن است انواع زباله اثر خنک کنندگی موتور و هیت سینک‌های ESC را کاهش دهند
در صورتی که از یک شارژر باتری کم ولتاژ استفاده می‌کنید که با سطح قدرت باتری شما مطابقت ندارد، خطر شارژ کردن آن و آسیب رساندن به سخت افزار افزایش می‌یابد.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)