ماشین کنترلی سوختی یا الکتریکی؛ کدام یک بهتر است؟

ماشین کنترلی سوختی یا الکتریکی؛ کدام یک بهتر است؟
ماشین های کنترلی از نظر منبع تامین انرژی به دو دسته اصلی سوختی و الکتریکی تقسیم می‌شوند و هر کدام از آنها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند که قبل از خرید باید به آنها توجه شود.

ماشین کنترلی سوختی بهتر است یا ماشین کنترلی الکتریکی؟ بحث بین ماشین‌های کنترلی سوختی و الکتریکی همیشه است. اگر از گروهی از مردم نظرشان را بپرسید، همیشه پاسخ‌های متفاوتی دریافت خواهید کرد. حقیقت این است که هیچ پاسخ درستی وجود ندارد. هر دو نوع خودروهای RC تجربه رانندگی عالی‌ای را ارائه می‌دهند و همه اینها در تفاوت‌های منحصر به فرد آنها خلاصه می‌شود.

بنابراین، چه یک علاقه‌مند با تجربه یا مبتدی ماشین‌های کنترلی باشید، باید بر اساس کارایی و عملکردی که به دنبال آن هستید انتخاب کنید. همچنین باید ویژگی‌هایی را که اولویت‌بندی می‌کنید و مدلی برای ارائه آن‌ها را با بودجه دلخواه خود در نظر بگیرید. در اینجا انواع ماشین کنترلی از نظر سوخت و ذکر خصوصیات آنها معرفی کردیم. این راهنما به شما شرح مفصلی از آنچه هر دو ماشین آرسی دارند و خصوصیات هر کدام از آنها را ارائه می‌دهد. پس تا پایان مقاله با ما باشید.

انواع ماشین کنترلی از نظر منبع تامین انرژی

خب همانطور که در جریان هستید، ماشین های کنترلی از نظر منبع تامین انرژی به دو نوع تقسیم می شوند، سوختی و الکتریکی.

 1. ماشین کنترلی سوختی(بنزینی و نیترو)

 2. ماشین کنترلی الکتریکی(شارژی و باتری خور)

ماشین های کنترلی نیترو و الکتریکی علاو ه‌بر اینکه در ظاهر متفاوت به نظر می‌رسند، در داخل نیز کاملاً متفاوت هستند. ماشین های کنترلی سوختی یا بنزینی هستند و یا نیترو و همانطور هم که از نام ماشین های الکتریکی مشخص است، منبع تامین انرژی آنها شارژ باتری است.

ماشین کنترلی سوختی با بنزین یا سوخت نیترو کار میکند
نمونه ای از ماشین های کنترلی سوختی

مدت زمان رانندگی با ماشین کنترلی الکتریکی به کیفیت باتری و مدت زمان شارژ آن بستگی دارد. با یک باتری که کاملا شارژ شده حدود 15 دقیقه رانندگی خواهید داشت. یک باتری حداقل 45 دقیقه طول می‌کشد تا شارژ شود. حتی اگر چندین باتری شارژ شده به همراه داشته باشید، هر باتری تنها 10 تا 15 دقیقه زمان رانندگی در اختیار شما قرار می‌دهد.

بر خلاف ماشین های الکتریکی، تا زمانی که سوختتان تمام شود، می‌توانید ماشین RC خود را با موتور نیترو برانید. با یک باک پر بنزین، یک ماشین نیترو حدود 20 تا 25 دقیقه رانندگی می‌کند و فقط چند ثانیه طول می کشد تا سوخت بیشتری به باک بریزد. اگر می‌خواهید یک ساعت رانندگی کنید باید 2 تا 3 بار باک خود را پر کنید. 

پس ماشین های کنترلی نیترو به سوخت نیاز دارند، در حالی که ماشین های کنترلی الکتریکی با باتری کار می‌کنند.

اگر در مورد تفاوت ماشین های کنترلی الکتریکی یا سوختی کنجکاو هستید، اجازه دهید به جزئیات بپردازیم:

تفاوت موتور ماشین های کنترلی

مهم‌ترین تفاوت بین خودروهای سوختی و برقی RC در نحوه دریافت انرژی آنهاست. ماشین های کنترلی برقی یا همان الکتریکی از یک موتور باطری برای کار استفاده می‌کنند. بسته به درجه ماشین RC، ماشین کنترلی برقی یا دارای یک موتور براش دار است یا یک موتور بدون براش (موتور براشلس). 

موتور ماشین های کنترلی الکتریکی

موتورهای براش دار معمولاً در اتومبیل‌های کنترلی اسباب بازی یا مبتدی یافت می‌شوند. برس‌های ریز داخل موتور باعث چرخش موتور می‌شوند. دو نوع مختلف موتورهای برس خورده - ثابت و غیر ثابت - می‌توانند تجربه درایوینگ با ماشین کنترلی را برای شما تغییر دهند.

ماشین کنترلی برقی دارای موتور براش دار و یا براشلس است
نمونه ای پر فروش از ماشین کنترلی الکتریکی

موتورهای برس‌دار ثابت را نمی‌توان تنظیم کرد، در حالی که موتورهای برس دار غیر ثابت را می‌توان به طور کامل تغییر داد. تمیز کردن یک موتور برس خورده غیر ثابت آسان‌تر است، می‌توانید برس‌ها را حرکت دهید تا زباله‌هایی که باعث عدم حرکت ماشین می‌شوند را تمیز کنید.

آیا به سرعت نیاز دارید؟ موتور براشلس را انتخاب کنید.

موتورهای براشلس قدرت بسیار زیادی دارند که حتی می‌تواند یک ماشین نیترو RC را شکست دهند. موتورهای براشلس ممکن است گران‌تر باشند، اما قدرتمند و نگهداری آنها آسان‌تر است. موتورهای براشلس بدون برس هستند. این کار تمیز کردن آنها را آسان‌تر می‌کند و همچنین باعث اصطکاک کمتر می‌شود. به عبارتی اصطکاک کمتر به معنای قدرت و سرعت بیشتر است!

موتورهای براشلس همچنین می‌توانند مقدار زیادی ولتاژ را مدیریت کنند و به ماشین RC شما مزیت دیگری می‌دهند.

موتور ماشین های کنترلی سوختی

از سوی دیگر، خودروهای سوختی دارای موتوری هستند که با سوخت مبتنی بر متانول و با نیترومتان تغذیه می‌شود. ساختار این موتور همان چیزی است که در یک ماشین واقعی یافت می‌شود. 

درست همانند یک موتور خودرو واقعی، موتورهای نیترو نیز دارای فیلترهای هوا، فلایویل، کلاچ میل لنگ، پیستون، کاربراتور، سیستم سوخت کامل، میل لنگ، و شمع هستند. رادیاتور و پمپ آب در داخل موتور کار می‌کنند تا از داغ شدن بیش از حد موتور جلوگیری کند.

تفاوت در اجزا ماشین های کنترلی سوختی با ماشین های الکتریکی

نوع شاسی در ماشین های کنترلی سوختی و برقی با هم فرق دارد؛ یعنی شاسی با توجه به منبع تامین انرژی ماشین، معمولا از پلاستیک یا آلومینیوم ساخته می‌شود.

شاسی پلاستیکی در ماشین‌های کنترلی اسباب‌بازی و ماشین های کنترلی الکتریکی به کار می‌رود. در حالی که خودروهای سوختی با موتور نیترو باید شاسی آلومینیومی داشته باشند. چرا که پلاستیک به سرعت زیر گرمای موتور ذوب می‌شود. آلومینیوم همچنین به خنک نگه داشتن خودرو و موتور RC شما کمک زیادی می‌کند.

اجزا داخلی ماشین کنترلی سوختی نیترو با ماشین برقی متفاوت است
ماشین های کنترلی سوختی به تنظیمات و سرویس کاری های بیشتری نیاز دارند.

پیشرانه ماشین های آرسی سوختی با ماشین های الکتریکی فرق دارد. اگر نمی‌دانید پیشرانه داخل یک ماشین RC چیست، باید بگوییم که پیشرانه دقیقاً مانند گیربکس و قسمت عقب در یک ماشین واقعی است. وقتی موتور را روشن می‌کنید، اجزای موجود در پیشرانه باعث می‌شوند ماشین RC شما حرکت کند. طبیعتا خودروهای برقی نه تنها دارای شاسی پلاستیکی هستند، بلکه دارای پیشرانه پلاستیکی نیز هستند. ماشین های کنترلی سوختی و نیترو به دلیل گشتاور بالای موتورشان پیشرانه و دیفرانسیل‌های فلزی دارند؛ زیرا قطعات پلاستیکی تحت فشار می‌شکنند.

چه ماشین کنترلی مناسب من است؟

وزن ماشین های کنترلی سوختی و الکتریکی

ماشین‌های RC با موتور نیترو قطعا سنگین‌تر از ماشین‌های برقی هستند. ماشین‌هایی که با موتور نیترو کار می‌کنند دارای قطعات زیادی در بالای شاسی فلزی خود هستند. آلومینیوم سبک است، اما هنوز به اندازه قطعات فیبر کربنی در خودروهای برقی کنترلی وجود دارند، سبک نیست.

بهترین سوخت ماشین کنترلی

سوخت موتورهای ماشین‌های کنترلی‌ نیترو مبتنی بر متانول با نیترومتان و روغن اضافه شده است. مقدار نیترومتان در سوخت معمولاً حدود 20٪ است، اما می تواند در محدوده 10٪ تا 40٪ یا بیشتر باشد. روغن کرچک یا روغن مصنوعی به سوخت اضافه می شود‌تا وظیفه روغن کاری و خنک کنندگی را فراهم کند. نوع و مقدار روغن موجود در سوخت نیترو تعیین می کند که آیا این سوخت برای خودروها و کامیون‌های RC مناسب تر است یا هواپیمای کنترلی.

اگر به تازگی صاحب یک ماشین کنترلی سوختی جدید شدید و به دنبال این هستید تا بهترین سوخت برای آن را خریداری کنید، بهتر است ابتدا با نوع سوختی که شرکت سازنده ماشین برای موتور RC خود توصیه می‌کند، شروع کنید. هنگامی که با ماشین کنترلی خود بیشتر آشنا شدید و درک کردید که چگونه ترکیبات مختلف نیترو بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارند، می‌توانید شروع به آزمایش کنید تا ترکیبی از نیترو/روغن را پیدا کنید که برای عملکرد بهتر ماشین شما بهترین کارایی را داشته باشد.

ماشین کنترلی الکتریکی بگیریم یا سوختی؟

در صورتی که به دنبال خرید یک ماشین کنترلی برای خود یا فرزندتان هستید، حتما این سوال را از خود می‌پرسید که چه نوع ماشین کنترلی‌ای بخرم؟ ماشین‌های آرسی سوختی بهترند یا برقی؟

به عبارتی بین انتخاب ماشین‌های کنترلی سوختی یا الکتریکی گیج شده‌اید. تصمیم گیری درباره انتخاب خودروهای RC با موتور نیترو یا برقی به سطح تخصص شما در مورد وسایل نقلیه RC به عنوان یک سرگرمی، بودجه، زمان و مکان در دسترس برای رانندگی و حتی سلیقه و ترجیح شخصی شما بستگی دارد. هر دو نوع خودروهای RC دارای مزایا و معایب هستند. بنابراین، مهم است که قبل از سرمایه گذاری، مزایا و معایب هر یک را درک کنید.

پس در ادامه به معرفی مزایا و معایب این دو گروه ماشین آرسی پرداختیم.

مزایا و معایب ماشین کنترلی الکتریکی

برای اکثر افرادی که به تازگی با دنیای آرسی آشنا شده‌اند و قرار است درایوینگ با این ماشین‌ها را شروع کنند، ماشین‌های کنترلی برقی را اغلب به عنوان مدل‌های مبتدی به آنها توصیه می‌کنیم. این مدل‌ها "آماده اجرا" (RTR) در نظر گرفته می‌شوند زیرا نیازی به مونتاژ ندارند. کاربران فقط می‌توانند ماشین شارژ شده را روشن کنند و شروع به یادگیری هنر رانندگی با ماشین RC کنند. ماشین‌های برقی RC با باتری‌های قابل شارژ تغذیه می‌شوند که به خودروها این امکان را می‌دهد تا بسته به سرعت کار و موتور ماشین، با سرعت 20 تا 30 مایل در ساعت برای حدود ده تا پانزده دقیقه کار کنند.

ماشین های کنترلی برقی کم سر و صداتر از ماشین‌‌های کنترلی سوختی و نیترو
نمونه ای از ماشین کنترلی های الکتریکی با موتور براشلس

مدل‌های ماشین‌های کنترلی که با موتور الکتریکی کار می‌کنند، دارای واحدهای کنترل سرعت مکانیکی یا الکترونیکی هستند که میزان توان تحویلی به موتور الکتریکی را تنظیم می‌کنند. توانی که تحویل داده می‌شود متناسب با میزان دریچه گاز اعمال شده توسط فرستنده است. هرچه کشش بیشتر روی ماشه باشد، ماشین RC سریعتر حرکت می‌کند.

مدل‌های الکتریکی با موتورهای الکتریکی کوچک و قدرتمند و باتری‌های قابل شارژ ساخته شده از نیکل-کادمیم، نیکل فلز هیدرید یا سلول‌های لیتیوم پلیمری کار می‌کنند. در خودروهای برقی RC، از ترانزیستورها برای پالس ولتاژ برای تولید خروجی متفاوت، با انتقال صاف و راندمان بالا استفاده می‌شود. 

مزایای ماشین های کنترلی الکتریکی

 • معمولا قیمت به صرفه‌تری دارند
 • سهولت نگهداری
 • کم سر و صداتر از ماشین‌‌های کنترلی سوختی و نیترو
 • تا زمانی که باتری شارژ شود به سرعت آماده استفاده  هستند(بدون نیاز به سوخت یا روغن)
 • در مقایسه با نمونه‌های نیترو و بنزینی، خیلی سریع استارت می‌خورند؛ زیرا نیروی الکتریکی سریعتر به چرخ‌های ماشین ارسال می‌شود.
 • ارتقا آسان
 • همه کاره؛ حتی می‌تواند در داخل خانه نیز حرکت کند
 • بدون بوی سوخت و بدون دود
 • اکثر این ماشین‌ها ضد آب هستند و در محیط‌های مرطوب نیز قابل حرکت می‌باشند.

معایب ماشین های کنترلی الکتریکی

 1. در مقایسه با همتایان بنزینی و نیترو، قدرت کمتری دارد.
 2. ماشین‌های الکتریکی معمولاً از قبل مونتاژ شده و آماده هستند، بنابراین امکان ساخت و ساز و لذت بردن از مدل‌سازی را به شما نمی‌دهند.
 3. برای کارکرد خودرو به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت به چندین بسته باتری، شارژرهای ویژه یا ارتقاء باتری با کیفیت بالا نیاز دارد.
 4. شارژ باتری بیشتر از سوخت گیری طول می‌کشد و ممکن است برای پشتیبان گیری به باتری‌های شارژ شده اضافی نیاز شود.

به طور کلی، ماشین برقی کنترلی اسباب بازی را برای مبتدیان به سرگرمی‌های دنیای RC توصیه می‌کنیم. این مدل‌ها به راحتی خراب نمی‌شوند، آماده اجرا هستند و به طور کلی نسبت به نمونه‌های نیترو یا گازی خود هزینه کمتری دارند.

مزایا و معایب ماشین‌های کنترلی نیترو و بنزینی

اکثر مدل‌های ماشین کنترلی سوختی نیترو دارای موتورهای احتراق داخلی کوچکی هستند که با مخلوطی از نیترومتان، متانول و ترکیب روغن کرچک و روغن‌های مصنوعی سوخت می‌شوند که به آنها ماشین کنترلی نیترو می‌گویند. این خودروها سریع، قدرتمند و پر سر و صدا هستند، به خصوص در مقایسه با همتایان برقی خود.

ماشین کنترلی kyosho با سوخت نیترو کار میکند

خودروهای نیترو در واقع سوخت واقعی می‌سوزانند. مونتاژ این ماشین‌ها معمولا آسان است. بیشتر علاقه مندان به ماشین‌های RC شیفته موتورهای نیترو هستند، به دلیل واقعی بودن دود و بوی اگزوز و صداهای ماشین. اگر طرفدار ماشین‌های کنترلی سوختی هستید، پیشنهاد ما به شما ماشین کنترلی نیترو کیوشو است، سوخت این ماشین بر پایه متانول بوده و حاوی نیترومتان است. طراحی منحصر به فرد و چرخ‌های بزرگ و عاج‌دار ماشین کنترلی نیترو kyosho، باعث شده تا این ماشین شباهت زیادی به ماشین های آفرودی دنیای واقعی داشته باشد. لازم به ذکر است که سرعت این ماشین حدود 90 کیلومتر بر ساعت است. 

مزایای ماشین های کنترلی سوختی

 • دارای قدرت و سرعت عالی
 • شباهت زیاد با ماشین‌های واقعی، (اگزوز، بو، صدا و غیره)
 • گزینه‌های قابل تنظیم
 • نگهداری و تعمیرات آسان 
 • زمان کار ماشین‌های کنترلی بنزینی نسبت به سایرین برتری دارد و بین 40 تا 50 دقیقه روی باک سوخت دوام می‌آورد.

معایب ماشین های کنترلی سوختی

 1. نیاز به تمیز کردن و نگهداری بیشتری نسبت به همتایان برقی خود دارند
 2. پر سر و صداتر و سنگین تر از ماشین های برقی RC هستند
 3. پر سر و صداتر و سنگین‌تر از ماشین‌های کنترلی برقی هستند
 4. ماشین‌های سوختی ضد آب نیستند؛ پس برای درایوینگ در محیط‌های مرطوب پیشنهاد نمی‌شوند.
 5. در مقایسه با ماشین‌های کنترلی برقی هزینه بیشتری دارند، زیرا نیازمند صرف هزینه بیشتری برای سوخت نیترو و جایگزینی موتورهای نیترو فرسوده هستند.
 6. نشت احتمالی روغن می‌تواند به سیستم داخلی خودرو آسیب برساند.

ماشین‌های کنترلی سوختی و نیترو برای افرادی که علاقه زیادی به سرگرمی وسایل نقلیه رادیویی دارند، گزینه‌های عالی‌ای به شمار می‌آیند. آنها مهارت و دانش مکانیکی را در هنگام بهره برداری و تعمیر و نگهداری به گونه‌ای پرورش می‌دهند که فرد در زمینه ماشین های کنترلی آر سی به خودی خود به یک متخصص تبدیل می‌شود.

سوالات متداول در زمینه سیستم تامین انرژی ماشین های کنترلی
ماشین های کنترلی از نظر منبع تامین انرژی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟
دو دسته کلی: شامل ماشین کنترلی برقی یا الکتریکی و ماشین کنترلی سوختی و نیترو
منبع تامین انرژی آنها شارژ باتری است.
موتور براش دار یا یک موتور بدون براش (موتور براشلس)
موتورهای براشلس قدرت بسیار زیادی دارند که حتی می‌تواند یک ماشین نیترو RC را شکست دهند
سوخت موتورهای ماشین‌های کنترلی‌ نیترو مبتنی بر متانول با نیترومتان و روغن اضافه شده است. مقدار نیترومتان در سوخت معمولاً حدود 20٪ است، اما می تواند در محدوده 10٪ تا 40٪ یا بیشتر باشد.
ماشین کنترلی نیترو کیوشو

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)